czwartek, 22 listopada 2012

Artificial Intelligence Artificial Intelligence


Niejeden z nas zapewne zadał sobie pytanie-czy technologia jest w stanie przerosnąć nasze oczekiwania? Czy postęp w dziedzinie nauki i techniki jest w stanie wytępić ludzi  z dobrze płatnych i sytuowanych posad w laboratoriach? Czy komputery, roboty i inne nowoczesne urządzenia będą w stanie zastąpić pracę ludzkich rąk?

Przeglądając artykuły w Internecie oraz prasie natknęłam się na pojęcie-SZTUCZNA INTELIGENCJA. Jak podaje Wikipedia jest to nic innego jak „nauka obejmująca zagadnienia logiki rozmytej, obliczeń ewolucyjnych, sieci neuronowych, sztucznego życia i robotyki”. Dział ten zajmuje się badaniem i tworzeniem programów, które symulują ludzkie zachowania. Obejmuje także takie problemy jak genetyka czy eksperymenty zajmujące się dziedziczeniem. W obecnych czasach bowiem mamy nawet wpływ na to, jakiej płci będzie nasze potomstwo. Jedzenie produktów bogatych w potas (banany, morele, marchew, cytrusy) sód, czy produkty mięsne, zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia chłopca. Zaś nabiały, żywność bogata w wapń i magnez, to wysokoprocentowa szansa na urodzenie dziewczynki. Przyszli rodzice mają także wpływ na dziedziczenie koloru włosów i oczu. Stosując się do zaleceń diabetyka możemy wpłynąć na to, czy nasze dzieciątko będzie podobne do ojca czy też do  matki.

Sztuczna Inteligencja to także nauka, której zadaniem jest badanie nowoczesnych technologii , jej wpływu na nasze życie codzienne  i zmian jakie mogą nastąpić poprzez rozwój cywilizacji.
Często czujemy się przecież obciążeni natłokiem informacji z zewnątrz, ciągłym pośpiechem i stresem związanym z dotrzymywaniem obietnic. Postęp technologiczny poniekąd ułatwił nam sprawę stwarzając maszyny, które wykonują za nas część obowiązków. Jednakże rozwój cywilizacyjny to też  nadużywanie możliwości Internetu, zrzucanie wszystkich obowiązków na maszyny, a także niebezpieczeństwo, że korzystanie z portali społecznościowych tj. Facebook czy Twitter, osłabi nasze relacje z bliskimi.

Reasumując- dzięki postępowi technologicznemu nasze życie stało się wygodniejsze i łatwiejsze, gdyż zaoszczędzony czas możemy spędzić np. relaksując się, jednak jest ono także napiętnowane pułapkami, na jakie może nadziać się każdy, kto nie zna umiaru w użyciu. Nie sadzę jednak, żeby rozwój cywilizacji rozpętał całkowity chaos na świecie, gdyż do uruchomienia maszyny potrzeba rąk ludzkich, ale to już zupełnie inna historia… 

Post został zredagowany przez Beatę Ziarko, studentkę III roku filologii angielskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jakie zagadnienia chciałbyś (chciałabyś) omawiać podczas spotkań Koła Naukowego Anglistów?