sobota, 21 kwietnia 2012

Kwietniowe spotkanie Koła Naukowego
W dniu 19 kwietnia 2012 r.  odbyło się kolejne spotkanie  Sekcji Anglistów Koła Naukowego HUMANITAS działającego przy Instytucie Pedagogiczno-Językowym PWSZ w Elblągu. Uczestniczyło w nim sześciu studentów.  Tematem spotkania było wprowadzenie do zagadnienia technik notacji w tłumaczeniu konsekutywnym. Na początku Opiekun Koła przedstawił prezentację multimedialną, która miała na celu wyjaśnienie symboli używanych w technice notacji. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że omawiana technika tłumaczenia wymaga od tłumacza ogromnego skupienia, koncentracji, oraz ponadprzeciętnych kompetencji i umiejętności. Podczas zajęć korzystaliśmy z książki  "Note-taking in consecutive interpreting" autorstwa Jeana-Francois Rozana. We wstępie tej książki możemy przeczytać, iż w dzisiejszych czasach trudno byłoby znaleźć tłumacza, który nie nauczył się notować, a wielu  tłumaczy czerpie tę umiejętność właśnie z jego nauk.

Prezentację zakończyła część praktyczna, podczas której ochotnicy spróbowali przełożyć krótkie teksty na zapis techniką notacji, co okazało się niezwykle trudne.

Podczas spotkania zostało uzgodnione, iż następne zajęcia odbędzie się po weekendzie majowym.

Notatka ze spotkania Koła została przygotowana przez Kamilę Borowicką, studentkę II roku filologii angielskiej z językiem niemieckim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jakie zagadnienia chciałbyś (chciałabyś) omawiać podczas spotkań Koła Naukowego Anglistów?